PZC32SADN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
VIGOR # :
Description
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
PZC32SADN PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:32
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:0.420" (10.67mm)
Overall Contact Length:0.750" (19.05mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Copper Alloy
Insulation Material:Thermoplastic, Polyester
Features:-
Operating Temperature:-
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A