PREC038SAEN-RC
Description
CONN HEADER VERT 38POS 2.54MM
DataSheet
PREC038SAEN-RC PDF
Package:Bulk
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Connector Type:Header, Breakaway
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:38
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:0.520" (13.21mm)
Overall Contact Length:0.848" (21.55mm)
Insulation Height:0.098" (2.50mm)
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A per Contact