
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | BERGSTIK® |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 20 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.230" (5.84mm) |
| Contact Length - Post: | 0.135" (3.43mm) |
| Overall Contact Length: | 0.465" (11.81mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold or Gold, GXT™ |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 15.0µin (0.38µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin-Lead |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Thermoplastic |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of 77311-802-20 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER SMD 32POS 2MM
CONN HEADER SMD 90POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
XTAL OSC VCXO 281.0000MHZ LVPECL
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
SLIDE POT 1M OHM 0.25W TOP 45MM