BM10B-SRSS-TB
Description
CONN HEADER SMD 10POS 1MM
DataSheet
BM10B-SRSS-TB PDF
Type Description
Series:SH/SR
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.039" (1.00mm)
Number of Positions:10
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.167" (4.25mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Tin-Lead
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Post:Tin-Lead
Contact Material:Copper Alloy
Insulation Material:Polyamide (PA), Nylon
Features:Solder Retention
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Insulation Color:Natural
Current Rating (Amps):1A
Voltage Rating:50V