FTSH-127-02-S-MT
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN HEADER SMD R/A 54POS 1.27MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
FTSH-127-02-S-MT PDF
Type Description
Series:FTSH
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header, Cuttable
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.050" (1.27mm)
Number of Positions:54
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.050" (1.27mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle; Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.075" (1.90mm)
Contact Length - Post:0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.135" (3.43mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Phosphor Bronze
Insulation Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3.4A per Contact