
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | BERGSTIK® II |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 36 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.475" (12.07mm) |
| Contact Length - Post: | 0.100" (2.54mm) |
| Overall Contact Length: | 0.675" (17.15mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold or Gold, GXT™ |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | - |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | - |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of 87382-136HLF is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER VERT 44POS 1.27MM
CONN HEADER SMD 35POS 1MM
CONN HEADER VERT 18POS 4.2MM
XTAL OSC VCXO 10.0000MHZ HCSL
XTAL OSC TCXO 26.0000MHZ LVCMOS
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP