M50-4701645
Manufacturer
Harwin
VIGOR # :
Description
CONN HEADER VERT 32POS 1.27MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
M50-4701645 PDF
Type Description
Series:Archer M50
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.050" (1.27mm)
Number of Positions:32
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.050" (1.27mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:-
Contact Length - Post:0.091" (2.30mm)
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.224" (5.69mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Post:Gold
Contact Material:Copper Alloy
Insulation Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):1A per Contact
Voltage Rating:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM