93254-424HLF
Manufacturer
Storage & Server IO (Amphenol ICC)
VIGOR # :
Description
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
93254-424HLF PDF
Type Description
Series:BERGSTIK® II
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:24
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.353" (8.97mm)
Contact Length - Post:0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length:0.563" (14.30mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)