98464-F61-12ULF
Manufacturer
Storage & Server IO (Amphenol ICC)
VIGOR # :
Description
CONN HEADER R/A 12POS 2MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
98464-F61-12ULF PDF
Type Description
Series:Minitek® 2.00mm
Package:Tube
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions:12
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.157" (4.00mm)
Contact Length - Post:0.098" (2.50mm)
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.240" (6.10mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:Flash
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Copper Alloy
Insulation Material:Thermoplastic
Features:Keying Slot
Operating Temperature:-
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Cream
Current Rating (Amps):2A (AC/DC)
Voltage Rating:200V (AC/DC)