
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Minitek127® 1.27mm |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Obsolete |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions: | 50 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.120" (3.05mm) |
| Contact Length - Post: | 0.091" (2.30mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.213" (5.40mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Flash |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Insulation Material: | Thermoplastic |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 850 |
Current price of 20021211-00050T1LF is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER VERT 8POS 2MM
CONN HEADER VERT 8POS 2MM
CONN HEADER VERT 66POS 2.54MM
CAP CER 39 PF 200V NP0(C0G) 0603
XTAL OSC VCXO 140.0000MHZ HCSL
FUSE CARTRIDGE 50A 500VAC/VDC
CONN HEADER VERT 50POS 1.27MM