
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Minitek® Pwr 4.2 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | - |
| Number of Positions: | 2 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.165" (4.20mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Locking Ramp |
| Contact Length - Mating: | - |
| Contact Length - Post: | 0.138" (3.50mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.504" (12.80mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Flash |
| Contact Finish - Post: | - |
| Contact Material: | Brass |
| Insulation Material: | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Natural |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 3150 |
Current price of 10127820-0221LF is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER SMD R/A 4POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM
MEMS OSC XO 133.0000MHZ LVCMOS
SLIDE POT 100KOHM 0.25W TOP 45MM
SLIDE POT 1M OHM 0.125W TOP 45MM
CONN HEADER VERT 2POS