MTMM-112-13-L-S-090
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2MM
DataSheet
MTMM-112-13-L-S-090 PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions:12
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.090" (2.29mm)
Contact Length - Post:0.524" (13.31mm)
Overall Contact Length:0.673" (17.09mm)
Insulation Height:0.059" (1.50mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post:Tin
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A