MTSW-101-22-G-S-350
Description
CONN HEADER VERT 1POS
DataSheet
MTSW-101-22-G-S-350 PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:-
Number of Positions:1
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.350" (8.89mm)
Contact Length - Post:0.180" (4.57mm)
Overall Contact Length:0.630" (16.00mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post:Gold
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A