
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Minitek® 2.00mm |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions: | 28 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Detent Lock |
| Contact Length - Mating: | 0.157" (4.00mm) |
| Contact Length - Post: | 0.079" (2.00mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.220" (5.60mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold, GXT™ |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Insulation Material: | Thermoplastic |
| Features: | Keying Slot |
| Operating Temperature: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Natural |
| Current Rating (Amps): | 2A (AC/DC) |
| Voltage Rating: | 200V (AC/DC) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 456 |
Current price of 10075025-G01-28ULF is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER VERT 7POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 14POS 2MM
CONN HDR .100" 18POS
MEMS OSC XO 40.6080MHZ CMOS SMD
CONN HEADER VERT 28POS 2MM
POTENTIOMETER
DC DC CONVERTER 10V 200W