MTSW-120-12-L-D-840
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
DataSheet
MTSW-120-12-L-D-840 PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:40
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.840" (21.34mm)
Contact Length - Post:0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:1.030" (26.16mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:Tin
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A