MTSW-210-07-F-D-050
Description
CONN HEADER VERT 20POS 5.08MM
DataSheet
MTSW-210-07-F-D-050 PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.200" (5.08mm)
Number of Positions:20
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.050" (1.27mm)
Contact Length - Post:0.280" (7.11mm)
Overall Contact Length:0.430" (10.92mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:3.00µin (0.076µm)
Contact Finish - Post:Tin
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A