
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TMM |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions: | 6 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.075" (1.90mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.059" (1.50mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | Pick and Place |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3.2A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of TMM-103-04-L-D-SM-P is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
2MM TERMINAL STRIP
CONN HDR .050" 10POS
.050" (1.27MM) MICRO HEADER
DC DC CONVERTER 5.8V 100W
CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.156
2MM TERMINAL STRIP
TERM BLK 22POS TOP ENT 2.5MM PCB