
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Appli-Mate 93070 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Center Strip Contact |
| Pitch - Mating: | 0.098" (2.50mm) |
| Number of Positions: | 11 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Locking Ramp |
| Contact Length - Mating: | - |
| Contact Length - Post: | 0.130" (3.30mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.602" (15.29mm) |
| Contact Shape: | - |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 118.1µin (3.00µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Brass |
| Insulation Material: | Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled |
| Features: | Board Guide |
| Operating Temperature: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Natural |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 500 |
Current price of 0930704001 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
2MM TERMINAL STRIP
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
MEMS OSC XO 12.0000MHZ CMOS SMD
HEATSINK 50X50X12MM XCUT
CONN HEADER VERT 11POS 2.5MM
TERM BLOCK HDR 5POS 45DEG 5MM