
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AMPMODU |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions: | 30 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Shrouded - 2 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Detent Lock |
| Contact Length - Mating: | 0.146" (3.70mm) |
| Contact Length - Post: | 0.110" (2.80mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.238" (6.05mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Insulation Material: | Thermoplastic |
| Features: | Pick and Place |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 2A |
| Voltage Rating: | 125VAC/DC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of 3-2842292-0 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
2MM TERMINAL STRIP
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
SLIDE POT 1M OHM 0.125W TOP 45MM
30P,2MM,SHRD HDR,DRVT,0.76AU,TR
CONN PLUG MALE 12P SOLDER CUP
EVAL BOARD FOR AD9117