MTMS-105-25-G-S-115
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN HDR .050" 5POS
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
MTMS-105-25-G-S-115 PDF
Type Description
Series:Flex Stack, MTMS
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.050" (1.27mm)
Number of Positions:5
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.115" (2.92mm)
Contact Length - Post:0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length:0.330" (8.38mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post:Gold
Contact Material:Phosphor Bronze
Insulation Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C