
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Minitek® Pwr 4.2 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.165" (4.20mm) |
| Number of Positions: | 16 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.165" (4.20mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Locking Ramp |
| Contact Length - Mating: | - |
| Contact Length - Post: | 0.138" (3.50mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.386" (9.80mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 100.0µin (2.54µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Brass |
| Insulation Material: | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Natural |
| Current Rating (Amps): | Varies by Wire Gauge |
| Voltage Rating: | 600V |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 330 |
Current price of 10127819-16211LF is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER VERT 62POS 1.27MM
CONN HEADER SMD 60POS 1.27MM
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
XTAL OSC VCXO 184.3200MHZ LVDS
CONN HEADER VERT 4POS 5.08MM
FIXED IND 180NH 710MA 190 MOHM
CONN HEADER R/A 16POS 4.2MM