
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FOURRAY™ MOLC |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions: | 160 |
| Number of Rows: | 4 |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.144" (3.66mm) |
| Contact Length - Post: | 0.140" (3.56mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.220" (5.60mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 2.6A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of MOLC-140-61-L-Q is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER SMD 12POS 2MM
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
MINITEK PWR3.0 BMI
CRYSTAL 20.0000MHZ 12PF SMD
CONN SOCKET 8POS 0.1 GOLD PCB
FIXED IND 8.2MH 29MA 167 OHM TH
CONN HEADER VERT 160POS 1.27MM