MTLW-107-07-T-D-255
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
DataSheet
MTLW-107-07-T-D-255 PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:14
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.255" (6.48mm)
Contact Length - Post:0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length:0.430" (10.92mm)
Insulation Height:0.060" (1.52mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Post:Tin
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):5.2A per Contact