MTSW-107-24-T-D-203
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
DataSheet
MTSW-107-24-T-D-203 PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:14
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.203" (5.16mm)
Contact Length - Post:0.177" (4.50mm)
Overall Contact Length:0.480" (12.19mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Post:Tin
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A