TSW-102-23-L-D-004
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
TSW-102-23-L-D-004 PDF
Type Description
Series:TSW
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:4
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:3
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length:0.445" (11.30mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Phosphor Bronze
Insulation Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C