
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TMS |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions: | 52 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.125" (3.18mm) |
| Contact Length - Post: | 0.140" (3.56mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.197" (5.00mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 5A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of TMS-126-03-G-D-RA is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER VERT 9POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
FIXED IND 8.2NH 800MA 80 MOHM
CONN HEADER SMD 72POS 2.54MM
.050" (1.27MM) MICRO HEADER
CONN RCPT MALE 48P SILVER CRIMP