MTMM-107-15-F-S-580
Description
CONN HEADER VERT 7POS 2MM
DataSheet
MTMM-107-15-F-S-580 PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions:7
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.580" (14.73mm)
Contact Length - Post:0.191" (4.85mm)
Overall Contact Length:0.830" (21.08mm)
Insulation Height:0.059" (1.50mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:3.00µin (0.076µm)
Contact Finish - Post:Tin
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A
Voltage Rating:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
TSS-117-04-F-D-RA
TSS-117-04-F-D-RA
CONN HEADER R/A 34POS 2.54MM
MTSW-102-13-T-S-130
MTSW-102-13-T-S-130
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
HAR-FLEX ANGLED MALE, 42PIN, PL1
SiT3372AC-1B3-33NY70.656000Y
SiT3372AC-1B3-33NY70.656000Y
XTAL OSC VCXO 70.6560MHZ LVPECL
MTMM-107-15-F-S-580
MTMM-107-15-F-S-580
CONN HEADER VERT 7POS 2MM