MTLW-115-24-L-S-307
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN HEADER VERT 15POS 2.54MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
MTLW-115-24-L-S-307 PDF
Type Description
Series:Flex Stack, MTLW
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:15
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.307" (7.80mm)
Contact Length - Post:0.113" (2.87mm)
Overall Contact Length:0.480" (12.19mm)
Insulation Height:0.060" (1.52mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Phosphor Bronze
Insulation Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):5.2A per Contact