MTSW-118-10-S-S-605
Description
CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
DataSheet
MTSW-118-10-S-S-605 PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:18
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.605" (15.37mm)
Contact Length - Post:0.125" (3.18mm)
Overall Contact Length:0.830" (21.08mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - Post:Tin
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A