PS-40PE-D4T1-B1E
Manufacturer
JAE Electronics
VIGOR # :
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
PS-40PE-D4T1-B1E PDF
Type Description
Series:PS
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:40
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Latch Holder
Contact Length - Mating:0.236" (6.00mm)
Contact Length - Post:0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length:0.461" (11.70mm)
Insulation Height:0.350" (8.89mm)