MTSW-114-09-L-D-220
Description
CONN HEADER VERT 28POS 2.54MM
DataSheet
MTSW-114-09-L-D-220 PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:28
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.220" (5.59mm)
Contact Length - Post:0.410" (10.41mm)
Overall Contact Length:0.730" (18.54mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post:Tin
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A