
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | KK396, 41791 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.156" (3.96mm) |
| Number of Positions: | 5 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | 4 |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Shrouded - 1 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Friction Lock |
| Contact Length - Mating: | 0.450" (11.43mm) |
| Contact Length - Post: | 0.140" (3.56mm) |
| Overall Contact Length: | 0.720" (18.29mm) |
| Insulation Height: | 0.446" (11.33mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 60.0µin (1.52µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | - |
| Insulation Material: | Polyester, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Natural |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 3200 |
Current price of 0026624050 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
2MM LOW PROFILE STRIPS
CONN HEADER SMD 20POS 1.27MM
CONN HEADER VERT 90POS 2.54MM
XTAL OSC XO 8.0000MHZ HCMOS TTL
XTAL OSC XO 36.0000MHZ CMOS SMD
CONN HEADER VERT 5POS 3.96MM
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 7.62MM