MTSW-209-27-T-S-750
Description
CONN HEADER VERT 9POS 5.08MM
DataSheet
MTSW-209-27-T-S-750 PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.200" (5.08mm)
Number of Positions:9
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.750" (19.05mm)
Contact Length - Post:0.480" (12.19mm)
Overall Contact Length:1.330" (33.78mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Post:Tin
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A