FTSH-103-01-L-DH-C
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN HEADER SMD R/A 6POS 1.27MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
FTSH-103-01-L-DH-C PDF
Type Description
Series:FTSH
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header, Cuttable
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.050" (1.27mm)
Number of Positions:6
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.050" (1.27mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.120" (3.05mm)
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.135" (3.43mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Phosphor Bronze
Insulation Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:Pick and Place
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3.4A per Contact
Voltage Rating:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
DF5A-6DP-5DSA(35)
DF5A-6DP-5DSA(35)
CONN HEADER VERT 6POS 5MM
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 50POS 2MM
SiT3372AI-4E2-30NZ148.350000Y
SiT3372AI-4E2-30NZ148.350000Y
XTAL OSC VCXO 148.3500MHZ HCSL
77083330P
77083330P
RES ARRAY 4 RES 33 OHM 8SIP
Y011110K0000B0L
Y011110K0000B0L
RES 10K OHM 2.5W 0.1% AXIAL
FTSH-103-01-L-DH-C
FTSH-103-01-L-DH-C