MTMM-105-08-T-S-325
Description
CONN HEADER VERT 5POS 2MM
DataSheet
MTMM-105-08-T-S-325 PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions:5
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.325" (8.26mm)
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:0.476" (12.09mm)
Insulation Height:0.059" (1.50mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:-
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A