MTSW-121-09-G-D-440
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN HEADER VERT 42POS 2.54MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
MTSW-121-09-G-D-440 PDF
Type Description
Series:Flex Stack, MTSW
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header, Cuttable
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:42
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.440" (11.17mm)
Contact Length - Post:0.190" (4.83mm)
Overall Contact Length:0.730" (18.54mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post:Gold
Contact Material:Phosphor Bronze
Insulation Material:Polyester, Glass Filled
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A