MTSW-109-10-G-D-600
Description
CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
DataSheet
MTSW-109-10-G-D-600 PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:18
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.600" (15.24mm)
Contact Length - Post:0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length:0.830" (21.08mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post:Gold
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A