
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | DF50 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Blade |
| Pitch - Mating: | 0.039" (1.00mm) |
| Number of Positions: | 40 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Latch Lock |
| Contact Length - Mating: | - |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.278" (7.06mm) |
| Contact Shape: | - |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 2.00µin (0.051µm) |
| Contact Finish - Post: | - |
| Contact Material: | Brass |
| Insulation Material: | Polyester |
| Features: | Solder Retention |
| Operating Temperature: | -35°C ~ 85°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Natural |
| Current Rating (Amps): | 1A |
| Voltage Rating: | 100V |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1000 |
Current price of DF50-40DP-1V(61) is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM
CONN HDR .100" 17POS
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
IC CLOCK GENERATOR 24QFN
CONN HEADER SMD 40POS 1MM
TERM BLOCK PLUG 21POS 3.5MM
CONN PLUG MALE 2POS GOLD CRIMP