
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Minitek® |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions: | 36 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.157" (4.00mm) |
| Contact Length - Post: | 0.098" (2.50mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.165" (4.20mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold, GXT™ |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin-Lead |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Insulation Material: | Thermoplastic |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 2A (AC/DC) |
| Voltage Rating: | 200V (AC/DC) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of 58102-G61-18 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
CONN HDR .100" 16POS
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
XTAL OSC VCTCXO 12.8000MHZ
MEMS OSC XO 20.0000MHZ LVCMOS
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
CONN HEADER R/A 36POS 2MM