
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Mini Mate® IPT1 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 20 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.155" (3.94mm) |
| Contact Length - Post: | 0.091" (2.30mm) |
| Overall Contact Length: | 0.890" (22.61mm) |
| Insulation Height: | 0.799" (20.30mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 2.3A per Contact |
| Voltage Rating: | 775VAC, 1095VDC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of IPT1-110-07-S-D is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
CONN HDR .100" 50POS
CONN HEADER VERT 16POS 4.2MM
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
CONN PLUG MALE 24POS GOLD CRIMP
CONN PLUG FMALE 4POS GOLD CRIMP
M12X1.5 HP CORD GRIP EMI/RFI