MTSW-114-08-T-S-335
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
DataSheet
MTSW-114-08-T-S-335 PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:14
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.335" (8.51mm)
Contact Length - Post:0.095" (2.41mm)
Overall Contact Length:0.530" (13.46mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Post:Tin
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A