MTMS-110-51-G-S-055
Description
CONN HDR .050" 10POS
DataSheet
MTMS-110-51-G-S-055 PDF
Type Description
Series:Flex Stack, MTMS
Package:Tube
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.050" (1.27mm)
Number of Positions:10
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.055" (1.40mm)
Contact Length - Post:0.255" (6.48mm)
Overall Contact Length:0.410" (10.41mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post:Gold
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
TSM-111-02-T-SH-P
TSM-111-02-T-SH-P
CONN HEADER SMD R/A 11POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 48POS 2.54MM
SiT3372AC-4B2-28NZ184.320000X
SiT3372AC-4B2-28NZ184.320000X
XTAL OSC VCXO 184.3200MHZ HCSL
CONN RCPT 16POS 0.05 GOLD PCB
V72C36E150BF3
V72C36E150BF3
DC DC CONVERTER 36V 150W
MTMS-110-51-G-S-055
MTMS-110-51-G-S-055
CONN HDR .050" 10POS