MTSW-106-12-F-D-810
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
DataSheet
MTSW-106-12-F-D-810 PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:12
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.810" (20.57mm)
Contact Length - Post:0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:1.030" (26.16mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:3.00µin (0.076µm)
Contact Finish - Post:Tin
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A