MTSW-112-10-S-D-400
Description
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM
DataSheet
MTSW-112-10-S-D-400 PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:24
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.400" (10.16mm)
Contact Length - Post:0.330" (8.38mm)
Overall Contact Length:0.830" (21.08mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - Post:Tin
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A