20021511-00060T8LF
Description
CONN HEADER VERT 60POS 1.27MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
20021511-00060T8LF PDF
Type Description
Series:Minitek127® 20021511
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.050" (1.27mm)
Number of Positions:60
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.050" (1.27mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:-
Contact Length - Post:0.091" (2.30mm)
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.213" (5.40mm)