DML-14-A-V-T-SMT-BL-PP-T/R
Manufacturer
Adam Tech
VIGOR # :
Description
CONN HEADER SMD 14POS 3MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
DML-14-A-V-T-SMT-BL-PP-T/R PDF
Type Description
Series:DML
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.118" (3.00mm)
Number of Positions:14
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.118" (3.00mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Surface Mount
Termination:Solder
Fastening Type:Locking Ramp
Contact Length - Mating:-
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.390" (9.91mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Brass
Insulation Material:Thermoplastic
Features:Board Lock
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):5A (AC/DC)