MTSW-117-13-G-D-935
Description
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM
DataSheet
MTSW-117-13-G-D-935 PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:34
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.935" (23.75mm)
Contact Length - Post:0.195" (4.95mm)
Overall Contact Length:1.230" (31.24mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:Gold
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A