PS-10PE-D4T1-M1E
Manufacturer
JAE Electronics
VIGOR # :
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
PS-10PE-D4T1-M1E PDF
Type Description
Series:PS
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:10
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Latch Lock/Eject Hooks, Long
Contact Length - Mating:0.236" (6.00mm)
Contact Length - Post:0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length:0.638" (16.21mm)
Insulation Height:0.681" (17.30mm)