IL-WX-20PB-VF-B-E1000E
Manufacturer
JAE Electronics
VIGOR # :
Description
CONN HEADER SMD 20POS 0.8MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
IL-WX-20PB-VF-B-E1000E PDF
Type Description
Series:IL-WX
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.031" (0.80mm)
Number of Positions:20
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.059" (1.50mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Surface Mount
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.071" (1.80mm)
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.144" (3.66mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Brass
Insulation Material:Polyphenylene Sulfide (PPS)
Features:Board Guide, Solder Retention
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):0.5A per Contact