HTSW-122-25-T-S-RA
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN HEADER R/A 22POS 2.54MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
HTSW-122-25-T-S-RA PDF
Type Description
Series:HTSW
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:22
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.320" (8.13mm)
Contact Length - Post:0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.122" (3.10mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Phosphor Bronze
Insulation Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C